EROL MOTEL | ORHANIYE (KIZKUMU) MARMARIS
 


YEŞİLİ, MAVİYİ VE SESSİZLİĞİ SEVİYORSANIZ MARMARİS ORHANİYE (KIZKUMU) KÖYÜNÜ MUTLAKA GÖRMELİSİNİZ!!!

 
         
 

Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı şirin köy, "Orhaniye"; Keçibükü ve Merkez Mahalle'den oluşuyor. Marmaris'e sadece 25 km uzaklıkta, tipik Akdeniz özelliklerini taşıyan bu eski Rum köyünün önceki ismi "Kırsaçlı Vasil" anlamına gelen "Kırvasil" imiş. Antik ismi ise Baybassos. M.Ö. 3.yüzyıla dayanan köy, temiz denizi, çevresini saran çam ormanları, dağları ve tarihi zenginlikleri ile dikkat çekiyor. Köyün sembolü ise, denize doğru 600 metrelik dil gibi uzanan ve gel- git olaylarında bir görünüp bir kaybolan kırmızı renkli kızkumu. Buranın ilginç hikayesi sizleri mutlaka etkileyecektir. Orhaniye'nin tepelerden muhteşem ve iç açıcı görüntüsü, her tatilcinin görmek istediklerini gözlerinin önüne getiriyor.

Kızkumu denizin ortasında insanların yürüyerek dolaştığı doğal bir yoldur. Orhaniye koyu içinde yer alan bu doğa harikasını Türkiye'nin bir başka yerinde görmek mümkün değildir... Jeep safari tutkunlarının en önemli iki durağıdır... Orhaniye ve Kızkumu... Gönlünüzce dinlenmek, keyif yapmak mı istiyorsunuz! Belki de doyumsuz güzellikleri fotoğraflamak ve anılarınızı başkalarıyla paylaşmak özleminiz! Öyleyse hiç durmayın. Tarihi mekanlara da bu kez yolunuz düşecek. Yürüyüş yapacak, doğayı keyfedeceksiniz. Doğası henüz bozulmamış, çevre zenginliği çok fazla olan ve ailece huzur bulabileceğiniz bir yöreye gidiyoruz. Mavinin ve yeşilin tüm tonlarını kısacası bütün renkleri Orhaniye'de görebilirsiniz... Orhaniye'nin tepelerden muhteşem ve iç açıcı görüntüsü, her tatilcinin görmek istediklerini gözlerinin önüne getiriyor.

NASIL GİDİLİR
İstanbul'dan yola çıkacaklar için, çeşitli alternatifler var. En kısa ulaşım, uçakla Dalaman Havaalanına inip, taksi veya minibüsle Marmaris ve Orhaniye'ye ulaşmak. Otobüsle seyahat edenler, Marmaris girişindeki minibüs durağından kalkan minibüslere binerek, bir saatte bir yapılan seferleri ile Orhaniye ye gidebilirler. Seferler Gece 24.00'e kadar sürer, EROL MOTEL e gelen misafirler şöförden Motelin önünde indirmesini isteyeceklerdir.

Özel aracı ile İstanbul dan yola çıkanlar, TEM Otoyolu Çamlıca gişelerinden Bayramoğlu sapağına kadar otoyolu kullanacaklar. Eskihisar'dan dolunca kalkan arabalı vapurla devam eden yolculuk 40 dakika sonra Topçular'da başlıyor. Topçular'da depoyu tam doldurursanız, genişletilip bitirilen Yalova- Bursa yolunu karşılıyor ve Bursa çevre yoluna giriyorsunuz. Sizi kent çıkışına kadar çıkaran bu yol 30 kilometreye kadar tek yönlü. Sabah 07.30'da İstanbul'dan yola çıkanlar, 11. 00 sularında Susurluk'ta oluyor. Yol üstünde birçok ayran evi, kafe ve bahçe var. Susurluk'tan sonra mükemmel sayılabilecek bir yola giriyorsunuz. Bu yola uçak bile iner. Balıkesir'i sağınıza alarak sola sapınca, yönünüzü İzmir'e çevirmiş oluyorsunuz. Manisa-İzmir arasındaki yol iyi durumda. İzmir girişinde Bornova'dan itibaren şehir içinde yapılan otobana girerek, körfezi seyrede seyrede şehir dışına çıkıyorsunuz. Ardından Selçuk'a kadar otobanı kullanabilirsiniz. Bu yol da size sürüş keyfini yaşatıyor. Aydın, Çine derken, Muğla'ya ve 670 metre rakımlı Sakar Geçidi'ne geliyorsunuz. Ve sonunda karşınızda görkemli Gökova Körfezi. Biraz durun. Ve manzarayı seyredin. Bütün yol yorgunluğunuz geçecektir. Aşağıda okaliptüs ağaçlarıyla çevrili Marmaris yolu, şiir gibi... Girişte Orhaniye'ye gitmek için iki yolunuz var. Datça sapağına dönebilir (ilk tercih) veya İçmeler üzerinden tercihinizi kullanabilirsiniz. Datça yoluna girdikten 18 km sonra Bozburun sapağına gelirsiniz, Datça yolundan ayrılarak sola Bozburun yönüne dönün. 5 km sonra Orhaniyedesiniz.

 

Erol Motel | ORHANIYE ( KIZKUMU ) MARMARIS


Erol Motel | ORHANIYE ( KIZKUMU ) MARMARIS


Erol Motel | ORHANIYE ( KIZKUMU ) MARMARIS

 
         
 
Şunu daha büyük bir haritada görüntüle: Orhaniye (Kızkumu)
 
     
  Orhaniye Koyu, Kızkumu Köyü, Marmaris, Turkey