EROL MOTEL | ORHANIYE (KIZKUMU) MARMARIS
 


İLGİNÇ YERLER?

 
         
 

Kırmızı iri taneli kumlardan ve 650 metrelik setten oluşan Kızkumu, üzerine zaman zaman jeeplerin çıkmasına rağmen, özelliğini kaybetmeden uzun yıllardan bugünlere gelmiş... Orhaniye'nin en ilginç yerlerinden biri, "Kızkumu"...

Buranın çok ilginç bir hikayesi var. Hatta bu hikayenin alternatifleri de var. Fakat yerli halkın bildiği ve bugün hala inandığı ve anlattığı efsaneye göre, bir zamanlar yöreyi sık sık ziyaret eden korsan baskınlarının birinde, bölgede sözü geçen ailenin güzeller güzeli kızı korsanlardan kaçarken, eteğine doldurduğu kırmızı kumları denize saçarak, denizin içine doğru aynı yönde koşmaya başlar. Eteğindeki kumları döktükçe kumlar yayılır ve yol şeklini alır ve nihayet kum azalır ve bittiği yerde de peri kadar güzel kız kaybolur! Kızkumu' nun ucunda bu güzel kızın mezarının olduğuna inanılır. İşte o günlerden bugüne, bölge kızkumu ismiyle anılıyor. Yöre sakinleri ve turistler, denizin içinde garip şekilde uzanan, iki yanı derin kum sette yürürken, dilek tutuyor. Tuttukları dileklerinin de gerçekleşeceğine inanıyor. Plaj ve kafeteryasıyla, jeep safari yolcularının da duraklarından olan Kızkumu, gün batımında kuğu gibi süzülerek koya giren yatlarla bütünleşerek görsel lezzetler sunuyor.

Denizin her zaman çarşaf gibi olduğu bir koy Orhaniye. Bir yanda irili ufaklı tekneler koya süzülüyor, bir yanda da denizin üstündeki kumda insanlar yürüyor. Sanki, o dev guletleri tutuverecekler gibi... Orhaniye, etrafı dağlarla çevrili göl görünümlü bir koy olduğu için, durgun suda her türlü spor yapılabiliyor. Kıyılar dalmaya elverişli. Ayrıca iskeleden kiralayabileceğiniz tekne ile, kürek çekip olta balıkçılığı yapabilirsiniz.

Gezi tekneleriyle, arzuya göre Çubucak Orman Kampı, İnbükü Koyu diğer ismi ise Emel Sayın Koyu bunun sebebide bu koyda denizin renginin Emel Sayının göz rengine benzemesidir, Kamelya Adası, Dişlice Adası, Artur Koyu, Bencik, Selimiye gibi güzel mekanları gün boyu gezebilirsiniz. Selimiye köyüne yarım saat mesafedeki Kamelya Adası, hem konumu hemde antik kalıntılarıyla çok hoş bir görüntü sergiliyor. 1800 yıllık manastırın tabanında siyah, beyaz ve gri taşlardan döşenerek yapılmış iki panterin tuttuğu güneş mozaiği görülmeye değer. Hisarönü körfezinin en güzel görüntülerinden biride volkanik yapıdaki Dişlice Adasıdır. Girintili çıkıntılı kayaların arasında yalnız kalmak isteyen aşıkların saklanabilecekleri yerin fazlalığından olsa gerek Dişlicenin bir adıda Aşk Adasıdır.

Öğle yemeği ya uğranılan köylerde ya da teknede veriliyor. Salata, haşlanmış patates, yumurta, köfte veya piliç ve meyveden oluşan menüde içeceklerin seçimi size kalmış. Orhaniye'de seyri bambaşka güzellikte güneş batışını izleyebilirsiniz. Koyun ortasında korsanlara karşı gözcülük görevi amacıyla inşa edilen Rodos şövalyelerinin de kullandığı kaleye tırmanabilirsiniz.

Fotoğraf çekmeye meraklı olanlar için, oldukça geniş imkanlar sunuluyor. Orhaniye'den 6 kilometre uzaklıktaki Şelale, 1,5 saatte gidilebilen Knidos antik kenti veya yarım saatte ulaşabileceğiniz Bozburun ve Baybossos gibi mekanlar, benzersiz görüntüler taşıyor objektiflere.

Gece sessizliğinde uzun süreli geçen yemeklerden sonra daha çok eğlence, alışveriş, marina yaşantısını sevenler için Marmaris yanıbaşınızda. Burada aradığınızdan fazlasını bulabilirsiniz. Çevre gezileri yürüyüş, tırmanma, yeni yerlerin keşfine meraklı olanlar, Baybossos antik alanına, kalelere, Emel Sayın koyuna, Çiftlik koyuna, Bayırköy anıt ağaçlarına, Turgut köyündeki Halıcılara ya da adalara. Tercih sizin. Hisarönü körfezinde yer alan ve protez dişe benzeyen Dişlice adası, yerli ve yabancı ziyaretçilerin uğrak yerlerinden biri...

 

Erol Motel | ORHANIYE ( KIZKUMU ) MARMARIS


Erol Motel | ORHANIYE ( KIZKUMU ) MARMARIS


Erol Motel | ORHANIYE ( KIZKUMU ) MARMARIS

 
         
 
Şunu daha büyük bir haritada görüntüle: Orhaniye (Kızkumu)
 
     
  Orhaniye Koyu, Kızkumu Köyü, Marmaris, Turkey